Budżet obywatelski.

Do 25 stycznia mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły do budżetu obywatelskiego. Warszawianki i warszawiacy przesłali 1833 propozycji, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu stolicy. Ogółem  wpłynęło 176 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1657 pomysłów dotyczących dzielnic. Mieszkańcy zgłaszali projekty od 1 grudnia 2023 r. do 25 stycznia 2024 r. Zdecydowana większość propozycji dotyczy poprawienia jakości przestrzeni publicznej. Na drugim miejscu znalazły się pomysły zakładające przeznaczenie pieniędzy na projekty związane z szeroko rozumianą edukacją. Niesłabnącą popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi. Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie, zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

źródło: Budżet obywatelski w Warszawie (um.warszawa.pl)

Ania Rusowicz koncert walentynkowy w Białołęckim Ośrodku Kultury

Białołęcki Ośrodek Kultury zaprasza już 10 lutego o godz. 19:00 na Głębocką 66 na walentynkowy koncert Ani Rusowicz!

Anna Rusowicz – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i psycholog sceny. Laureatka czterech Fryderyków, której dwie z czterech płyt okryły się złotem. Znana jest przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60. i 70., charakteryzuje ją lekkość i pogoda ducha, a przede wszystkim – wysoki poziom artystyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Podczas wydarzenia, w ramach projektu WYCHODZĘ Z RODZICAMI, BOK zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku 3-8 lat. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym kasa@bok.waw.pl lub numerem telefonu 22 300 48 00 wew. 2.

Ostrzeżenie Policji: Uważaj na Oszustów Podających się za Policjantów

W ostatnim czasie policja z Warszawy Białołęka odnotowuje wzrost prób oszustw, w których sprawcy podszywają się pod funkcjonariuszy, bankowców, a nawet bliskich krewnych. Przestępcy, wykorzystując zaufanie ofiar do instytucji oraz strach przed utratą oszczędności, próbują wyłudzić pieniądze lub cenne przedmioty. Aby przeciwdziałać tym działaniom, policja ponownie apeluje o czujność i przypomina, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani nie uczestniczą w tzw. wspólnych akcjach.

Metody oszustów są różnorodne i ciągle ewoluują. Jedną z częstszych taktyk jest podszywanie się pod policjanta prowadzącego rzekomą tajną akcję przeciwko hakerom, podczas której konieczne jest “przechowanie” oszczędności poza bankiem. Innym razem oszuści mogą kontaktować się, podając się za pracowników banku, informując o nieautoryzowanych transakcjach i prosząc o przekazanie danych do konta w celu ich anulowania.

Oszuści stosują również tzw. “metodę na wnuczka”, dzwoniąc z prośbą o pilną pożyczkę z powodu nagłej, zmyślonej sytuacji kryzysowej. W każdym z tych przypadków zalecane jest natychmiastowe rozłączenie się i zgłoszenie incydentu pod numer alarmowy 47 72 33 222 lub 112.

Policja przestrzega, aby nigdy nie udostępniać przez telefon haseł, kodów dostępu do kont bankowych czy innych wrażliwych danych. Ostrzega również przed przekazywaniem gotówki nieznajomym, nawet jeśli twierdzą, że są bliskimi osobami czy pośrednikami.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku. Każdy może podać się za kogoś innego przez telefon, dlatego tak ważne jest, aby nie ufać ślepo rozmówcom i nie przekazywać im żadnych wartościowych informacji czy przedmiotów. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze powinno się skontaktować z policją, która pomoże zweryfikować tożsamość dzwoniącego.

Zwiększenie bezpieczeństwa pieszych w Warszawie: Akcja policji na przejściach

W dniach 1-2 lutego 2024 roku, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przeprowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na ulicach Warszawy. W ramach inicjatywy, mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w rejonach przejść dla pieszych, w szczególności na wykroczenia takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy przekraczanie dozwolonej prędkości. Akcja ma na celu eliminację niebezpiecznych zachowań i podniesienie świadomości kierowców oraz pieszych w zakresie przepisów ruchu drogowego i wspólnego bezpieczeństwa.