Myślę~nie marnuję

Każdego dnia do warszawskich śmietników wyrzucane jest dobre jedzenie, sprawne i użyteczne przedmioty, niezniszczona odzież. Tymczasem my wciąż produkujemy i kupujemy nowe.

Warszawiacy i warszawianki produkują ponad 800 tysięcy ton odpadów rocznie. Ilość ta zapełniłaby Stadion Narodowy prawie sześć razy.

Pomyśl, czy na pewno wszystko, co wyrzucasz, powinno trafić do kosza? Czasem uszkodzone lub nieco znoszone buty wystarczy naprawić u szewca, by służyły nam przez kolejne sezony. Książki, które u nas pokryły się kurzem, mogą znaleźć nowego właściciela dzięki specjalnym miejscom wymiany. Z kolei jedzenie, które pochopnie nagromadziliśmy w lodówce, pewnie ucieszy kogoś, kto zajrzy do jadłodzielni. A to zaledwie kilka przykładów.

Dowiedz się więcej w jaki sposób wykorzystać to, co już masz. Zobacz, gdzie w Warszawie możesz coś samodzielnie naprawić lub wypożyczyć to, czego potrzebujesz. Sprawdź, gdzie sprzedawać niepotrzebne rzeczy oraz dzielić się z innymi – a inni z tobą! Zainspiruj się i sprawdź co zrobić, aby „myślę, nie marnuję” przekuć ze słów w działanie.

Źródło: Myślę~ nie marnuję – Eko (um.warszawa.pl)

Ekopiknik

Warsztaty, gry edukacyjne, konkursy z nagrodami – to atrakcje, które zaplanowano podczas sobotniego (24.08) 𝗘𝗸𝗼𝗽𝗶𝗸𝗻𝗶𝗸𝘂 na warszawskim Podzamczu. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Posłuchaj dobrej rady – segreguj odpady”

Głosowanie Uchwał Wspólnoty Mieszkaniowej Zielona Dolina

Szanowni Państwo,

poniżej przedstawiamy Państwu stan głosowań uchwał Wspólnoty Mieszkaniowej. Stan dotyczy Uchwał które zostały już przegłosowane jak i będących nadal w głosowaniu.

OGÓŁ WŁAŚCICIELI PODJĄŁ UCHWAŁY W ZAKRESIE

Uchwała 1/2024 w sprawie: przyjęcia sprawozdania finansowego za 2023 rok.

Za Uchwałą – 55,54 % udziałów

Przeciw Uchwale – 3,68 % udziałów

Uchwała 2/2024 w sprawie: udzielenia absolutorium Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej za okres 25.05.2023 do 31.12.2023 r.

Za Uchwałą – 54,54 % udziałów

Przeciw Uchwale – 3,25 % udziałów

Uchwała 3/2024 w sprawie: przyjęcia planu gospodarczego na rok 2024 oraz ustalenia wysokości zaliczki na koszty utrzymania części nieruchomości wspólnej.

Za Uchwałą – 51,69 % udziałów

Przeciw Uchwale – 6,67 % udziałów

Uchwała 4/2024 w sprawie: przyjęcia planu remontowego wspólnoty na lata 2024/2025

Za Uchwałą – 51,54 % udziałów

Przeciw Uchwale – 6,63 % udziałów

Uchwała 5/2024 w sprawie: ustalenia formy sprawowania serwisu Ochrony na terenie Wspólnoty

Za Uchwałą – 50,10 % udziałów

Przeciw Uchwale – 12,21 % udziałów

Uchwała 6/2024 w sprawie: dostosowania we wspólnocie mieszkaniowej zasad rozliczania mediów do wymogów Ustawy  z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne

Za Uchwałą – 51,44 % udziałów

Przeciw Uchwale – 5,14 % udziałów

Uchwała 9/2024 w sprawie: wynajęcia powierzchni 3,20 m2 wnęki pod schodami w budynku G. Rossiniego 5 z przeznaczeniem na komórkę lokatorską

Za Uchwałą – 50,77 % udziałów

Przeciw Uchwale – 7,41 % udziałów

Uchwała 4/2021 w sprawie: wynajęcia wnęki pod schodami w budynku G. Rossiniego 8 o powierzchni 3,026m2 z przeznaczeniem na komórkę lokatorską.

Za Uchwałą – 51,24 % udziałów

Przeciw Uchwale – 7,92 % udziałów

UCHWAŁY W TRAKCIE GŁOSOWANIA

W dalszym ciągu głosowane są projekty uchwał dotychczas nie podjętych oraz nowe poddane pod głosowanie:

Uchwała 10/2024 w sprawie: udzielenia pełnomocnictwa Zarządowi do wynajmu lub dzierżawy części wspólnej.

Za Uchwałą – 29,64 % udziałów

Przeciw Uchwale- 4,61 % udziałów

UCHWAŁA 8/2024 w sprawie: wynagrodzenia dla każdego Członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej

Za Uchwałą – 45,60 % udziałów

Przeciw Uchwale – 18,84 % udziałów

Uchwała 11/2024 w sprawi: wynajęcia powierzchni 3,20 m2 wnęki pod schodami w budynku G. Rossiniego nr 1 z przeznaczeniem na komórkę lokatorską.

Za Uchwałą – 32,27 % udziałów

Przeciw Uchwale – 3,90 % udziałów

Uchwała 12/2024 w sprawi: wynajęcia powierzchni 3,20 m2 wnęki pod schodami w budynku G. Rossiniego nr 3 z przeznaczeniem na komórkę lokatorską.

Za Uchwałą – 21,79 % udziałów

Przeciw Uchwale – 1,74 % udziałów

Uchwała 13/2024 w sprawi: wynajęcia powierzchni 3,20 m2 wnęki pod schodami w budynku G. Rossiniego nr 15 z przeznaczeniem na komórkę lokatorską.

Za Uchwałą – 6,67 % udziałów

Przeciw Uchwale – 0,74 % udziałów

Głosy można oddać poprzez podpisanie karty do głosowania, która jest opublikowana na e-kartotece. Za pośrednictwem administracji, która ma wydrukowane karty do głosowania. Wysyłając mail na adres zielonadolina@inma.com.pl administrator wyśle skan karty na Państwa adres mail. Można również oddać głosy poprzez elektroniczne głosowanie na portalu e-kartoteka.

Defilada na Wisłostradzie – zmiany w ruchu

Święto Wojska Polskiego żołnierze po raz kolejny uczczą defiladą na stołecznej Wisłostradzie. Uroczystość poprzedzi próba generalna w niedzielę, 11 sierpnia, rano. Organizacja obu wydarzeń będzie wiązała się z dużymi zmianami w organizacji ruchu.

Próby i parada z okazji święta będą wymagały zamknięcia Wisłostrady – od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Połączenia z Wisłostradą nie będą miały: Trasa AK i most Grota-Roweckiego, aleja „Solidarności” i most Śląsko-Dąbrowski, a także most Poniatowskiego. Z ulicy Czerniakowskiej kierowcy pojadą tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski. Zamknięte zostaną także dwie przeprawy przez Wisłę. Na wielu skrzyżowaniach ruchem będą kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach staną znaki zakazu zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Utrudnienia będą dotyczyły także pieszych i rowerzystów. W trakcie próby, a także samej uroczystości, policja i służby państwowe mogą zamknąć również inne ulice.

Wybierający się na próbę defilady i same uroczystości powinni pamiętać, że 14 sierpnia na stadionie PGE Narodowym zostanie rozegrany mecz o Superpuchar UEFA. Jedna ze stref kibiców powstanie na bulwarach nad Wisłą przy moście Świętokrzyskim. Już 12 sierpnia zostanie zamknięte Wybrzeże Kościuszkowskie od Tamki do Jaracza.

Przygotowania przy fontannach

Jeszcze przed rozpoczęciem próby generalnej zostaną zbudowane trybuny i stanowiska dla mediów. Z tego powodu w poniedziałek, 5 sierpnia, został zamknięty prawy pas Wybrzeża Gdańskiego, w kierunku Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Boleść. Kierowcy ponownie przejadą tędy w niedzielę, 18 sierpnia.

Zamknięte są także chodnik i droga dla rowerów po stronie Multimedialnego Parku Fontann oraz przystanek autobusowy Sanguszki 01.

Zmiana wart na placu Piłsudskiego

Obchody święta Wojska Polskiego w czwartek, 15 sierpnia, rozpocznie o godzinie 12:00 uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z tego powodu od godziny 10:00 do 14:00 kierowcy nie przejadą przez plac Piłsudskiego oraz Królewską – pomiędzy placami Małachowskiego i Piłsudskiego. Wcześniej, bo już od godziny 6:00, nie będzie można zaparkować przy Królewskiej od placu Piłsudskiego do Marszałkowskiej. Autobusy linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 pojadą trasami objazdowymi.

Próba i defilada na Wisłostradzie

W czasie transportu sprzętu i formowania parady zamknięty zostanie fragment Pułkowej, pomiędzy ulicą Wóycickiego a mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Tak będzie w sobotę, 10 sierpnia, w godzinach 16:00-19:30 oraz w środę, 14 sierpnia, w godzinach 18:00-21:30.

Pozostałe zmiany w ruchu zostaną wprowadzone dwa razy:

  • od soboty, 10 sierpnia, od godziny 16:00 do niedzieli, 11 sierpnia, do godziny 11:00,
  • od środy, 14 sierpnia, od godziny 18:00 do czwartku, 15 sierpnia, do godziny 18:00.

W tym czasie będą zamknięte ulice:

  • Wisłostrada (obie jezdnie) od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa od mostu Łazienkowskiego do ulicy Gagarina,
  • Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady,
  • Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się, a z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona),
  • Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Mostowa i Boleść od Freta do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Grodzka i Nowy Zjazd od alei „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim),
  • Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się),
  • Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie (zakaz zatrzymywania się),
  • Dobra od ulicy Karowej do Lipowej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Jaracza (zakaz zatrzymywania się),
  • Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej (zakaz zatrzymywania się),
  • Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego (zakaz zatrzymywania się),
  • Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady,
  • Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,
  • Łazienkowska, Szwoleżerów, 29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą.

Objazdy poprowadzą ulicami Modlińską i Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ulicy Marymonckiej. Dalej pojadą ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Zamknięte mosty

W czasie próby i samej defilady kierowcy nie przejadą mostem Świętokrzyskim. Dodatkowo na czas próbnego przelotu samolotów, w środę, 14 sierpnia, w godzinach 14:00-15:00 będą zamknięte mosty Gdański i Śląsko-Dąbrowski. Oba mosty będą zamknięte w tych samych godzinach także 15 sierpnia.

Utrudnienia dla pieszych i rowerzystów

Utrudnienia czekają także pieszych i cyklistów. W czasie próby defilady i uroczystości ci ostatni nie będą mogli korzystać z dróg rowerowych wzdłuż Wisłostrady – na odcinku od ulicy Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zamknięte będą również przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ulicy Krasińskiego z Wisłostradą. Przejechać rowerem przez Wisłostradę nie będzie można też na wysokości ulic Wenedów, Ludnej i Łazienkowskiej.

Dodatkowo w sobotę w godzinach 14:00-15:00 oraz 15 sierpnia w godzinach 13:00-16:00 zostanie zamknięty most pieszo-rowerowy. Z kolei w niedzielę w godzinach 3:00-11:00 oraz w czwartek w godzinach 8:00-15:00 będzie nieodstępny dolny poziom mostu Gdańskiego. W czwartek w godzinach 13:00-16:00 zostanie zamknięty dla niezmotoryzowanych także most Śląsko-Dąbrowski.

Zmiany w kursowaniu komunikacji

Wyłączenia ulic z ruchu, zarówno na czas prób do defilady, jak i samego przemarszu oddziałów wojskowych, spowodują zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego. Zachęcamy do korzystania z metra oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

W czasie zamknięcia ruchu na Wisłostradzie i pobliskich ulicach trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 159, 162, 166, 167, 171, 172, 185, 187, 517, N16, N33, N83.

W sobotę, 10 sierpnia oraz w czwartek, 15 sierpnia w godzinach 14:00-15:00, czyli w czasie przelotu samolotów i zamknięcia mostów Gdańskiego i Śląsko-Dąbrowskiego, pięć linii autobusowych: 100, 160, 190, 409 i 500 zmieni swoje trasy. Linie te nie będą przejeżdżały przez Wisłę. Tramwaje będą kursowały przez most Śląsko-Dąbrowski (linie: 20, 26, 73, 74, T) oraz most Gdański (linie: 6, 28, 70, 71, 74, 78) bez zatrzymania. Nie staną więc na przystankach Wybrzeże Helskie oraz Most Gdański. W przypadku wyłączenia także ruchu tramwajów (decyzję o tym podejmują służby), tramwaje będą kursowały na skróconych trasach.

Dodatkowo w niedzielę od godziny 3:00 do 11:00 oraz w czwartek w godzinach 8:00-15:00 tramwaje i autobusy nie będą się zatrzymywały na moście Gdańskim na przystankach Most Gdański 03 i 04 oraz Wybrzeże Helskie 01, 02, 03 i 04.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Budżet obywatelski

16 projektów dla Białołęki na przyszły rok!

Zdjęcie z gali ogłoszenia wyników w Budżecie Obywatelskim 2024. Z przodu widać cienie osób na widowni. Na scenie stoi dwójka prowadzących oraz osoba ogłaszająca wyniki. Za nimi jest projektor na którym wyświetlana jest prezentacja o Budżecie Obywatelskim w Białołęce.
Ogłoszenie wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim na Białołęce

293 – tyle projektów wybrali w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. 20 spośród nich to pomysły ogólnomiejskie, a 16 – projekty na Białołęce. Łączna kwota przeznaczona na realizację 11. edycji budżetu obywatelskiego to ponad 105 milionów złotych. Na pomysły w naszej dzielnicy przypadnie z tego niemal 5 mln złotych.

Wyniki głosowania poznaliśmy w trakcie gali 16 lipca 2024. Odczytali je autorzy i autorki projektów, osoby oceniające oraz koordynatorzy i koordynatorki budżetu. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć krótki reportaż o już zrealizowanych projektach. Nagranie z gali dostępne jest na stronie: www.youtube.com.

Białołęckie projekty

Wśród Białołęckich projektów najwyższą liczbę głosów zdobyły kolejno:

Gratulujemy autorom zwycięskich propozycji, a wszystkim pomysłodawcom i głosującym serdecznie dziękujemy!

Co nie mniej ważne! Pod względem frekwencji Białołęka ostatecznie uplasowała się tuż za podium – z wynikiem 50 głosów na 1000 mieszkańców.

Wyniki głosowania

Pełne wyniki głosowania, a także informacje o wszystkich wybranych projektach znajdziecie na stronie: https://bo.um.warszawa.pl/.