Bezpieczny i aktywny zimowy wypoczynek 2025

Ferie zimowe to długo wyczekiwany przez uczniów czas odpoczynku, zabawy, aktywności sportowej, rozwijania pasji, zainteresowań i umiejętności społecznych. Niezwykle istotne jest, aby czas wolny od zajęć dydaktycznych przebiegał zawsze bezpiecznie.

Zgodnie z kalendarzem ferie zimowe w 2025 r. odbywają się na obszarze poszczególnych województw w następujących terminach:

  • od 20 stycznia do 2 lutego 2025 r. – woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
  • od 27 stycznia do 9 lutego 2025 r. – woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • od 3 lutego do 16 lutego 2025 r. – woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • od 17 lutego do 2 marca 2025 r. – woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Jeżeli dzieci w czasie ferii pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych konieczne jest:

  • zapewnienie opieki przez osoby zaufane,
  • pozostawienie numerów do opiekunów lub osób zaufanych oraz numeru alarmowego 112,
  • wyrobienie u dzieci nawyku zamykania drzwi od wewnątrz oraz bezwzględne zakazanie wpuszczania osób nieznajomych,
  • przekazanie zaufanym osobom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otwarciu drzwi w przypadku pożaru lub zalania.

Należy dzieci i młodzież uświadomić, aby:

  • nie podawali nikomu adresu zamieszkania,
  • nie ulegali namowom osób nieznajomych, aby wprowadzić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,
  • nie przebywali w miejscach grupowania się osób spożywających napoje alkoholowe lub środki odurzające,
  • nie wsiadali do samochodów osób nieznajomych,
  • nie nawiązywali kontaktów z osobami nieznajomymi proponującymi prezenty, poczęstunek, spacer lub zapraszającymi do swoich mieszkań.

PAMIĘTAJ o ważnych zasadach bezpiecznych ferii w miejscu zamieszkania!

  1. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, dlatego wybierzcie się na lodowisko, jazda na zamarzniętym jeziorze czy zamrożonej sadzawce jest niebezpieczna!
  2. Przed rozpoczęciem zabawy na tzw. górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
  3. Na sankach można zjeżdżać z górek, które oddalone są od ulic, skrzyżowań i od zbiorników wodnych, podczas zjazdów nie doczepiajcie do siebie sanek i zachowujcie bezpieczną odległość.
  4. Bardzo ważny jest stan techniczny sanek, czy innych sprzętów, na których zjeżdżasz, złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  5. Jeżeli chcecie zorganizować kulig, pamiętajcie, że doczepianie sanek do samochodu jest zakazane! W wielu miejscach można zapisać się na prawdziwy i bezpieczny kulig.
  6. Nie ślizgajcie się na chodnikach i przy przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  7. Śnieżki można lepić tylko z białego i miękkiego śniegu, nie formujemy ich z twardego i zamrożonego opadu.
  8. Duże i zwisające sople są widowiskowe, ale bardzo niebezpieczne, taki zamrożony sopel może uderzyć kogoś w głowę, bądź w oko, dlatego powiadom o ich występowaniu osoby dorosłe.
  9. Warto do ubrania przyczepić element odblaskowy, to właśnie dzięki niemu kierowca z daleka widzi idącą chodnikiem lub przechodzącą przez pasy osobę.
  10. Ubierajmy się adekwatnie do pogody panującej za oknem, dzieci nie powinny zapominać o założeniu czapki i szalika. Idąc na „górkę”, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
  11. Podczas zabaw na śniegu i lodowisku zawsze pilnujmy swoich wartościowych przedmiotów; portfel, klucze do mieszkania lub telefon komórkowy najlepiej oddać pod opiekę zaufanej osobie lub trzymać przy sobie.

Pamiętaj także o zasadach bezpiecznych ferii poza miejscem zamieszkania oraz w górach!

Podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania, wypraw górskich oraz szusowania na stokach należy przestrzegać kilku zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zimowej rekreacji:

  • zarezerwujcie miejsca w sprawdzonym ośrodku. Przed zakupem sprawdźcie opinie klientów oraz upewnijcie się, że na miejscu są dostępne oferowane udogodnienia,
  • przed wyjściem na zewnątrz prześledźcie prognozy pogody, szczególnie w górach aura potrafi gwałtownie się zmieniać,
  • przed wyjściem w góry zapoznajcie się z warunkami atmosferycznymi, obserwujcie czy nie pojawił się komunikat lawinowy,
  • stosujcie się do znaków, nie zbaczajcie z drogi, poruszajcie się po wyznaczonych trasach,
  • trudność trasy dostosowujcie do swoich umiejętności i umiejętności pozostałych członków grupy,
  • nie planujcie żadnych wyjść w góry czy inne odludne miejsca po zmroku, w nocy, gdy temperatura gwałtownie spada, dużo trudniej znaleźć jest osobę, która się zgubiła, a także pomóc osobie, która uległa wypadkowi,
  • zanim wybierzecie się na stok, sprawdźcie stan techniczny użytkowanego sprzętu,
  • jeśli w grupie są dzieci w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym, podczas pobytu na stoku narciarskim nie pozostawiajcie ich bez opieki,
  • pamiętajcie, aby wszyscy podczas jazdy na desce bądź na nartach mieli na głowie kask, czasami nawet niegroźny upadek może nieść za sobą poważne konsekwencje,
  • podczas zimowej rekreacji z pewnością przyda się polisa ubezpieczeniowa, warto zabezpieczyć się na wypadek urazów, kradzieży czy innych nieprzewidzianych sytuacji.

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne atrakcje na śniegu nie tylko podczas ferii, mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętajmy jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Uwaga! W okresie ferii zimowych wzrasta także zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów i organizatorów zimowego wypoczynku może być przyczyną wielu tragicznych wypadków, a także przestępstw i wykroczeń popełnianych przez dzieci i młodzież lub na ich szkodę.

Ważne telefony alarmowe:

  • 112 numer alarmowy
  • 601 100 300 GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK (w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej).
  • Darmowa aplikacja RSO – Regionalny System Ostrzegania, która informuje o zagrożeniach na terenie Polski.

Bądźmy uważni!
Dzieci i młodzież, które w tym czasie przeżywają trudne sytuacje, zawsze mogą porozmawiać o swoich problemach: w przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem czy w szkole. Także o własnych emocjach, złości, smutku, zniechęceniu, poczuciu bezsilności lub gdy czują się dyskryminowane czy doświadczają przemocy, korzystając z telefonów zaufania, gdzie dyżurują osoby będące psychologami, konsultantami i ekspertami: Potrzebujesz wsparcia? Ważne telefony

Zachęcamy również do zapoznania się ze stronami poświęconymi tematyce bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży:

  • serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
  • bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN i organizacja wypoczynku
  • strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Informacje dla podróżujących” – wskazówki oraz niezbędne informacje dla podróżujących i przebywających za granicą.
  • bezpłatna aplikacja „Polak za granicą” – niezbędnik w podróży zawierający m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo.
  • rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, świadomość występujących zagrożeń oraz właściwa edukacja z pewnością pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz aktywnie i bezpiecznie spędzić ferie zimowe w domu i poza nim.

(Biuro Prewencji KGP)

źródło: https://policja.pl/pol/aktualnosci/255482,Bezpieczny-i-aktywny-zimowy-wypoczynek-2025.html

Recykling elektrośmieci

Na terenie osiedla znajdziecie Państwo pojemnik do odbioru drobnych elektrośmieci. Pojemnik ustawiony jest przy wjeździe na osiedle od strony ul. Pucciniego. Zachęcamy do codziennego korzystania.

oppo_32

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), to wszystkie urządzenia, które działają na prąd lub baterie i są niepotrzebne, uszkodzone lub przestarzałe. W miarę postępu technologicznego, ilość elektrośmieci na całym świecie rośnie w zawrotnym tempie. Właściwy recykling tych odpadów ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Oto kilka istotnych informacji na ten temat:

Dlaczego recykling elektrośmieci jest ważny?

  1. Ochrona środowiska: Elektrośmieci zawierają substancje toksyczne, takie jak rtęć, ołów czy kadm, które mogą skazić glebę i wody gruntowe, jeśli trafią na nielegalne wysypiska.
  2. Oszczędność surowców: Wielu materiałów używanych w elektronice, takich jak metale szlachetne (złoto, srebro, platyna), można ponownie użyć. Recykling pozwala na odzyskanie tych cennych surowców.
  3. Zmniejszenie emisji: Produkcja nowych urządzeń z surowców wtórnych emituje mniej dwutlenku węgla niż produkcja z surowców pierwotnych.

Stosunki dobrosąsiedzkie

Oto kilka zasad, które mogą pomóc w budowaniu dobrych relacji z sąsiadami:

  1. Pozdrowienia: Zawsze mów “Dzień dobry” lub “Cześć” sąsiadom, gdy ich spotykasz. To prosty gest, który buduje pozytywne relacje.
  2. Szacunek dla ciszy: Pamiętaj, że inni ludzie również potrzebują spokoju. Unikaj hałasowania w nocy i wcześnie rano.
  3. Czystość: Dbaj o porządek w swojej okolicy, zarówno na klatce schodowej, jak i na podwórku. Nie zostawiaj śmieci i dbaj o wspólne przestrzenie.
  4. Pomoc: Oferuj pomoc sąsiadom w razie potrzeby. Może to być drobna przysługa, jak pomoc w noszeniu zakupów, lub coś większego, jak wsparcie w trudnych chwilach.
  5. Zrozumienie: Bądź wyrozumiały wobec drobnych niedogodności, które mogą się zdarzyć. Czasami hałas czy inne uciążliwości są nieuniknione.
  6. Współpraca: Uczestnicz w spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej i angażuj się w inicjatywy, które mają na celu poprawę jakości życia w okolicy.
  7. Komunikacja: Jeśli masz problem z sąsiadem, porozmawiaj z nim bezpośrednio i uprzejmie. Unikaj konfliktów i staraj się znaleźć kompromis.
  8. Tolerancja: Akceptuj różnorodność i bądź tolerancyjny wobec innych. Każdy ma prawo do własnych przekonań i stylu życia.

Pamiętaj, że dobre relacje sąsiedzkie opierają się na wzajemnym szacunku i życzliwości. Budowanie tych relacji może przynieść wiele korzyści, zarówno w codziennym życiu, jak i w sytuacjach kryzysowych.

12. edycja Budżetu Obywatelskiego

7 stycznia 2025 roku rozpoczęła się 12. edycja Budżetu Obywatelskiego. Pomysły będzie można zgłaszać do 21 stycznia.

Maraton pisania projektów

Jak co roku zarówno miasto, jak i dzielnica organizuje wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą zgłosić projekt.

  • 11 stycznia (sobota) godz. 10.00-14.00 – stacjonarny miejski Maraton Pisania Projektów w Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56
  • 18 stycznia 2025 (sobota) godz. 11.00-14.00 – stacjonarny dzielnicowy Maraton Pisania Projektów w MAL Przystanek Porajów, ul. Porajów 14

Nowe zasady w 12. edycji

Rada Miasta Stołecznego Warszawy 17 października 2024 r. zmieniła zasady budżetu obywatelskiego. Treść uchwały określającej nowe zasady jest dostępna pod linkiem (Uchwała w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy w formie budżetu obywatelskiego).

– Przez 12 lat trwania budżetu obywatelskiego w Warszawie wiele zmieniało się w tym procesie. Nowa edycja jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego zakłada możliwość zmian i rozwoju naszego najbliższego otoczenia. Dlatego bardzo się cieszę, że po kilku latach powróciła możliwość zgłaszania projektów lokalnych. Co więcej – w przypadku zgłoszenia projektów w różnych pulach (miejskiej, dzielnicowej lub lokalnej) w tej samej lokalizacji i braku możliwości realizacji tych projektów równocześnie, priorytet będą miały projekty z puli lokalnej – mówi Anna Majchrzak – Burmistrz Dzielnicy Białołęka.

 

Projekty miejskie, dzielnicowe i lokalne

Największą zmianą w budżecie obywatelskim jest wyznaczenie w dzielnicach obszarów lokalnych. Oznacza to, że projekty będzie można składać w 3 pulach: miejskiej, dzielnicowej oraz lokalnej.

Na Białołęce będą 4 obszary lokalne

  • Obszar 1: Nowodwory
  • Obszar 2: Tarchomin
  • Obszar 3: Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Henryków, Białołęka Dworska, Szamocin, Żerań
  • Obszar 4: Kobiałka, Grodzisk, Brzeziny
Mapa Dzielnicy Białołęka z podziałem na 4 obszary wymienione w tekście.

Podział środków do wykorzystania

Od nowej edycji budżetu obywatelskiego pula wydzielona na projekty lokalne stanowić będzie 50 proc. wszystkich środków, a 30 proc. przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe. Reszta środków (20 proc.) przekazana będzie na projekty wybrane w głosowaniu miejskim.

  • 120 934 078 zł – to łączna kwota na budżet obywatelski na rok 2026 w Warszawie we wszystkich pulach
  • 24 186 815 zł – to kwota przeznaczona na realizację projektów miejskich
  • 2 902 616 zł – to kwota na projekty w puli dzielnicowej na Białołęce

W obszarach lokalnych pule prezentują się następująco:

  • Obszar 1: Nowodwory – 1 209 341 zł
  • Obszar 2: Tarchomin – 967 473 zł
  • Obszar 3: Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Henryków, Białołęka Dworska, Szamocin, Żerań – 1 088 407 zł
  • Obszar 4: Kobiałka, Grodzisk, Brzeziny – 1 451 209 zł

Limity na projekt

Limity kwot do wydania na pojedynczy projekt wyglądają następująco: na poziomie lokalnym 80 proc. puli danego obszaru, na poziomie dzielnicowym 50 proc. puli danej dzielnicy i na poziomie miejskim 20 proc. puli miejskiej.

Oznacza to, że w danej puli maksymalna kwota jednego projektu wyniesie:

  • Pula miejska: 4 837 363 zł
  • Pula dzielnicowa: 1 451 209 zł
  • Obszar 1: Nowodwory – 967 473 zł
  • Obszar 2: Tarchomin – 773 978 zł
  • Obszar 3: Choszczówka, Dąbrówka Szlachecka, Henryków, Białołęka Dworska, Szamocin, Żerań – 870 726 zł
  • Obszar 4: Kobiałka, Grodzisk, Brzeziny – 1 160 967 zł

Łatwiejsze składanie projektów

Nowe zasady ograniczają m.in. liczbę podpisów poparcia na etapie zgłaszania projektów. Do zgłoszenia pomysłu będziemy potrzebowali:

  • na poziomie lokalnym 5 podpisów mieszkańców obszaru, w którym składamy projekt
  • na poziomie dzielnicy 10 podpisów mieszkańców dzielnicy
  • na poziomie miejskim 15 podpisów mieszkańców Warszawy

Ujednolicony został też czas na wniesienie uwag i wprowadzenie poprawek. Na uzupełnienie braków oraz na odniesienie się do uwag urzędnika pomysłodawcy będą mieć 5 dni (zamiast 3).

„Miękkie” projekty nie tylko na terenach miasta

Dzięki wprowadzonym zmianom projekty „miękkie”, czyli te, które nie wymagają ponoszenia nakładów finansowych na nieruchomość, mogą być realizowane na terenach nienależących do m.st. Warszawy.

Dzięki tej zmianie pomysły, które dotyczą organizacji warsztatów, zajęć sportowych, czy wydarzeń kulturalnych będą bardziej dostępne dla uczestników.

W przypadku projektów inwestycyjnych należy wskazać lokalizację pomysłu. Na poziomie lokalnym nie może to być więcej niż 5 lokalizacji, na poziomie dzielnicowym – 10, natomiast na poziomie miejskim maksymalnie 18 lokalizacji.

Będzie można zagłosować na maksymalnie 15 projektów

Od najbliższej edycji każda osoba biorąca udział w głosowaniu (nie trzeba mieć meldunku w Warszawie, ani mieć ukończonych 18 lat) może zagłosować na maksymalnie:

  • 5 projektów na poziomie lokalnym,
  • 5 projektów na poziomie dzielnicowym
  • 5 na poziomie miejskim

Termin głosowania został również zmieniony. W 2025 roku głosowanie zarówno przez internet, jak i w wersji papierowej rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca.

Zgłaszanie projektów

  • projekty do nowej edycji budżetu obywatelskiego można zgłaszać od 7 do 21 stycznia 2025 r.
  1. internetowo: na stronie bo.um.warszawa.pl(link otwiera się w nowej karcie)
  2. papierowo: Wydrukowany wzór formularza jest dostępny w urzędzie dzielnicy. Wypełnij go i złóż na Wydziale Obsługi Mieszkańców albo prześlij na adres: Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, 03-122 Warszawa, z dopiskiem „Budżet obywatelski”. Jeśli zgłaszasz pomysł w formie papierowej, pamiętaj, aby dostarczyć  wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami przed tym terminem. Decyduje data wpływu projektu do urzędu.
  • tytuł projektu musi odpowiadać jego treści. Jeśli w trakcie weryfikacji projekt zostanie zmieniony, to tytuł musi odzwierciedlać zakres finalnego projektu.
  • trzeba oszacować koszt realizacji, można skorzystać z Ile kosztuje miasto – Ile kosztuje – Budżet obywatelski w Warszawie(link otwiera się w nowej karcie)
  • projekt może złożyć maksymalnie 5 mieszkańców (1 autor główny – osoba do kontaktu i 4 współautorów)
  • projekt musi mieścić się w zakresie zadań własnych m.st. Warszawy i być zgodny z przyjętymi strategiami i programami
  • czas realizacji nie może przekroczyć jednego roku – musi być możliwy do wykonania do końca grudnia 2026 r.
  • nie można wskazywać wykonawcy ani sposobu jego wyboru
  • nie można przewidywać wykorzystania utworu, wskazanego przez projektodawcę, bez przeniesienia na m.st. Warszawę praw majątkowych lub praw zależnych
  • pomysł inwestycyjny można zgłaszać tylko na nieruchomościach zlokalizowanych na terenach, do których m.st. Warszawy posiada tytuł prawny (nie mogą to być np. tereny spółdzielni mieszkaniowych
  • pomysł „miękki” (organizacja wydarzeń, spotkań) można realizować na obszarach, które nie należą do miasta
  • każdy projekt musi spełnić warunek ogólnodostępności czyli:
  • bezpłatne korzystanie z projektu
  • minimalną dostępność projektu 25 godzin tygodniowo pomiędzy godz. 6.00 – 22.00 (dot. projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu)
  • wyraźnie wskazane zasady informowania o terminie, sposobie i zasadach rekrutacji, gdy projekt jest skierowany do ograniczonej grupy odbiorców. Oznacza to, że z pomysłu będą mogli korzystać wszyscy. Mogą zostać negatywnie zweryfikowane te projekty, które np. będą skierowane tylko do wąskiej grupy odbiorców lub zlokalizowane na zamkniętym terenie.

Masz pytania? Nowe zasady są dla Ciebie niejasne? Skontaktuj się z koordynatorem budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Białołęka, tel.: (+48) 22 443 82 64, email: jpernal@um.warszawa.pl.

Źródło: Startuje 12. edycja Budżetu Obywatelskiego – Białołęka