Warszawa chroni dzieci Kampania informacyjna w ramach programu #Warszawachroni

Internet, a szczególnie media społecznościowe, są źródłem szeregu zagrożeń, na które narażone są przede wszystkim dzieci, dla których świat cyfrowy jest dziś środowiskiem naturalnym, w którym szukają ciekawych informacji, społecznych kontaktów, zabawy i rozrywki.

Celem kampanii przygotowanej przez miasto stołeczne Warszawa we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami badawczymi jest podniesienie świadomości rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym nt. tego na jakie zagrożenia narażone są nasze dzieci w świecie cyfrowym.

Zagrożenia te wynikają zarówno z samego faktu spędzania przez dzieci większości wolnego czasu przed ekranami cyfrowymi, jak też z charakteru treści, z którymi dzieci i młodzież stykają się w świecie cyfrowym. Wiele z tych treści w sposób bardzo poważny i trwały negatywnie wpływa na stan psychiczny dzieci, ich codzienne funkcjonowanie, a także rozwój.

Świadomość tych zagrożeń systematycznie rośnie wśród rodziców, opiekunów i nauczycieli, tym niemniej dramatycznie rosnąca skala problemów związanych z nadmierną i niekontrolowaną obecnością dzieci w przestrzeni cyfrowej wymaga ciągłego przypominania o tych niebezpieczeństwach.

Najważniejsze wnioski z badań dotyczących obecności dzieci w świecie cyfrowym są bardzo niepokojące:

  • Dzieci spędzają przed ekranami smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń ery cyfrowej bardzo dużo czasu (średnio powyżej 4h dziennie), co negatywnie wpływa na ich rozwój i dobrostan.
  • Małe dzieci, do 12. roku życia bardzo często są użytkownikami platform cyfrowych czy też korzystają z komunikatorów przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, tym samym stykając się z treściami w żaden sposób nie dostosowanymi do ich wieku.
  • Nadzór rodzicielski nad tym, ile czasu dzieci spędzają w świecie cyfrowym, a także z jakimi treściami mają kontakt jest często bardzo ograniczony i dalece niewystarczający.
  • Już małe dzieci często mają w sieci kontakt z treściami o charakterze erotycznym, a czasami wręcz pornograficznym. Takie materiały mogą zaburzyć rozwój emocjonalny dziecka i wpływać negatywnie na jego przyszłe relacje.
  • Co piąte dziecko w wieku do 14 lat ma w sieci kontakt z treściami prezentującymi hejt i mowę nienawiści. Takie materiały mogą budzić u dziecka lęk i modelować szkodliwe postawy i zachowania.

  • Rodzicu! Ustal zasady

    Wprowadź jasne zasady korzystania z Internetu i ekranów. 

    • Kontroluj, co Twoje dziecko ogląda w sieci i rozmawiaj z nim o tym, żeby było świadome i bezpieczne.
    • Nie dawaj dziecku poniżej 2. roku życia dostępu do ekranów. To szkodzi jego rozwojowi.
    • Kontroluj czas spędzany przez dziecko przed ekranem. Dziecko 2-5 lat do godziny dziennie. Dziecko 6-12 lat do dwóch.
    • Zadbaj o to, żeby Twoje dziecko kończyło korzystać z urządzeń ekranowych minimum godzinę przed snem. Dla spokojnego snu i prawidłowego rozwoju mózgu.
    • Wprowadzaj domowe zasady korzystania z ekranów – dla dzieci i dorosłych. To wspólna sprawa, która buduje bezpieczeństwo i dobre nawyki w całej rodzinie.

    źródło: Strona Główna – Warszawa chroni dzieci